E1T1 #001 | Czy szkoła zabija kreatywność?

E1T1 #001 | Czy szkoła zabija kreatywność?

Witajcie kreatywni ludzie:)

Dziś prezentuję pierwszy odcinek audycji radiowej Each One Teach One:) Na początek wyjawię dlaczego zacząłem tworzyć audycje radiowe oraz jaka będzie ich forma 🙂 Pod linkiem do audycji na Soundcloud możecie znaleźć dodatkowe informacje związane z tematem Podcastu:) Przypominam, że Podcast jest już dostępny na wszystkie urządznenia mobilne. Możecie go wyszukać w iTunes i Stitcher, oraz instalując dowolną aplikację do słuchania podcastów na Androidzie (Podcast Republic, Podcast Addict lub inne).

Temat główny odcinka #001: Czy szkoła zabija kreatywność.

– Kim jest Sir Ken Robinson i dlaczego twierdzi, że szkoła zabija kreatywność?

– Porozmawiam z Ewą, nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego i przedszkolnego na temat edukcji w Polsce.

Życzę Wam miłego słuchania:)


NOTATKI DO PODCASTU


1. Wystąpienie Kena Robinsona o edukacji:

2. Polskie wydawnictwa z publikacjami książek o edukacji wg. Kena Robinsona:

http://wydawnictwoelement.com.pl

3. Więcej książek Kena Robinsona:

www.amazon.com

10 comments

    • Vasquez Vasquez says:

     Jednak wielu nauczycieli jest dyktatorem. I to nie koniecznie z tego względu że tak chcą ale z braku znajomości alternatyw do odgórnie nałożonych schematów Ministerstwa.

 1. Świetna robota. Tak jak wspomniałeś na wstępie, Polska scena podcastowa nie rozpieszcza. Po Twoim pierwszym odcinku widać (w sumie to słychać) że zapowiada sie znacznie ciekawiej.

  Świetny temat! Zgadzam sie z Tobą w 100%. Jedyna kwestia która nas poróżniła to przykład ze śpiewającym uczniem na środku sali. Według mnie tu sie trochę zagalopowałeś z opinią. Misją szkoły jest też nauczyć dziecko dyscypliny. Takiej podstawowej, nie popadajmy w paranoje z codzienną musztrą ale fajnie byłoby gdyby dziecko potrafiło ocenić co można a czego nie można w danej sytuacji.

  Zainspirowałeś mnie do obejrzenia tego przemówienia na stronie TED. Wstyd przyznać ale nie znałem tego Pana wcześniej, ale dziś poznam.

  Bardzo podoba mi się kierunek w którym zmierzasz. Niestety nie uważam ze system szkolnictwa zmieni sie diametralnie dziś, jutro czy za rok. O ile ktoś w końcu to zrozumie pewnie potrwa to lata. Siła teraz tkwi w świadomości rodziców. Rodzice powinni robić wszystko żeby pozwolić swojemu dziecku wyrazić siebie. Ty i ja mieliśmy takie szczęście ze odnaleźliśmy to miejsce na parkiecie gdzie mogliśmy sobie potańczyć i w ten sposób wyrazić siebie. Tego brakuje dzieciakom!

  Super ze poruszysz kwestie zdrowego żywienia. Wiem ze masz o tym pojęcie. Ja mam juz dość pizzy 🙂

  • Vasquez Vasquez says:

   To prawda. Po prostu był to radykalny przykład z tym śpiewaniem ☺ Wiadomo mniej więcej jakie jest sedno i gdzie leży problem.

   Tak kwestia wyrażania siebie to też duży temat. Jest teraz o wiele więcej form ekspresji w formie dodatkowych zajęć i obserwuję jak to wpływa pozytywnie na dzieci i młodzież z którymi pracuje w szkołach i placówkach dydaktycznych.

   Dzięki za odpowiedź!

 2. Olek says:

  Super sprawa. Cieszę się, że to idzie w świat. Myślę, że każdy instruktor, który pracuje z dziećmi musi mieć świadomość tego co robi!

  Pozdrawiam!

  • Vasquez Vasquez says:

   Olku dziękuję. Super że udało się odsłuchać. Nauczyciele to super ludzie! Musimy jedynie usprawnić sposób edukacji.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *